FIPZ

فدراسیون پهلوانی

حمایت از کالای ایرانی
تاریخ 1403/03/16         ساعت 09:19:19     گروه خبری اخبار فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای

جلسه شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.
تصویر

به گزارش روابط عمومی فدراسیون زورخانه ای و کشتی پهلوانی، این نشست با حضور دکتر صحرایی وزیر آموزش و پرورش، دکترمهرعلی باران چشمه رییس فدراسیون زورخانه ای و کشتی پهلوانی و معاونین وزارت و دیگر مسئولین آموزش و پرورش برگزار شد.

بر همین اساس دکتر باران چشمه ضمن تقدیر از اقدامات ارزنده وزارت آموزش و پرورش در رابطه با اجرای طرح آموزش ورزش زورخانه ای و هنر مرشدی در مدارس سراسر کشور با عنوان طرح شهید طوقانی، بیان داشت: ورزش زور خانه ای ریشه در آداب و سنن ایران دارد و به جرات می‌توان گفت کمتر جایی در دنیا است که چنین ورزشی داشته باشند که هم ملموس باشد هم ناملموس، ما باید تلاش کنیم تا ورزش ملی ما که هویت معنوی و اخلاقی دارد رشد پیدا کند. این ورزش زورخانه ای و باستانی است که بزرگانی همچون شهید طوقانی و شهید ابراهیم هادی دارد که هم تربیت روح و هم تربیت جسم دارد و مرام پهلوانی را ترویج می دهد.

وی افزود: ما در واقع دنبال این هستیم که ورزش باستانی که رهبر انقلاب هم بر آن تاکید دارند را توسعه بدهیم.

دکتر صحرایی وزیر آموزش و پرورش نیز در این نشست بیان داشت: طرح شهید طوقانی یک طرح ملی است و همه ساحت های تربیتی، از جمله توجه به تربیت دینی، فرهنگی و اجتماعی و موارد دیگر مورد تاکید در ورزش زورخانه ای در آن دیده شده است. این طرح ابتکاری مطلوب در حوزه ورزش و آموزش فرهنگ پهلوانی است، اکنون در بسیاری از استان ها در حال اجرا است که بزودی در سراسر کشور نیز دنبال خواهد شد.

صحرایی با تاکید بر توجه جدی به ورزش زورخانه ای، گفت: امیدواریم ورزش زورخانه ای که نمادی از فرهنگ و تمدن این کشور است، روز به روز مورد توجه جدی تر قرار گرفته و ارزش های مورد تاکید در این ورزش در جامعه فراگیر شود.

وی در ادامه با تاکید بر گسترش منش پهلوانی، گفت: ابزارهای مورد استفاده در این ورزش هرکدام یک نمونه از فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است و این طرح در یک کلام نمادی است از حضور سند در مدرسه است. وی اظهار داشت: اجرای مدرسه ای سند تحول بنیادین یعنی اجرای طرح شهید طوقانی با تاکید بر ورزش زورخانه ای است.

در پایان دکتر باران چشمه با اهدای شال مروج فرهنگ پهلوانی و نمادی از ورزش زورخانه ای به دکتر صحرایی وزیر آموزش و پرورش، از ایشان تقدیر و خواستار تداوم همکاری های این وزارتخانه با فدراسیون در جهت توسعه همگانی ورزش زورخانه ای، هنر مرشدی و کشتی پهلوانی با اجرای طرح ارزشمند شهید طوقانی در میان دانش آموزان مدارس سراسر کشور شد.